CEA STAFF

DONALD E. WILLIAMS JR.
Executive Director

MARY-PAT SOUCY
Executive Assistant to the President and Vice President

SHANNON WAXENBERG
Executive Assistant to the Executive Director

NANCY ANDREWS
Director

ERIC AHRENS
Web Developer/Designer

SANDRA CASSINERI
Graphic Designer/ Editorial Assistant

MOLLY FERGUSON
Meetings & Events Planner

LAUREL KILLOUGH
New Media Coordinator

LESIA DAY
Communications Specialist

JANET STRECKFUS
Director

LISA BICKFORD
Central UniServ Associate

GREG CALLAHAN
Assistant Production Technician

CHERYL HAMPSON
Organizational Membership Technician

CHIP KARKOS
Production Technician

PEGGY KERBY
Associate

CRAIG PORTER
Information Technology Associate

CHERYL YOUNG
Membership Analyst

ADRIENNE DELUCCA
Legal Counsel

MELANIE KOLEK
Legal Counsel

REBECCA MITCHELL
Legal Counsel

AMBER M. SMITH
Paralegal 1

Maura-Albert

MAURA ALBERT
Legal Assistant

RAY ROSSOMANDO
Director

KATE FIELD
Policy & Research: Teacher Development Specialist

HEIDI KRUTZKY
Policy & Research: Associate

MICHELE O’NEILL
Policy & Research: Educational Issues Specialist

ORLANDO RODRIGUEZ
Policy & Research: Development Specialist and Chief Economist

KIM BERTOLINI
Government Relations: Associate

GUS MELITA
Political Engagement Coordinator

SUSAN WILLIAMS
Government Relations: Legislative Coordinator

MARILYN MATHES
Director

CINDY FIORE
Information Services/ Research Associate

MARY BEHRENS
Executive Assistant

ROBYN KAPLAN-CHO
Program Development/Retirement Specialist

TOM LALLY
Insurance Specialist

JOE ZAWAWI
Training and Organizational Development Specialist

FIELD STAFF AND UNISERV REPS

FIND YOUR UNISERV REP.

Enter the name of the town or region where you teach.

Ashford, Bolton, Brooklyn, Canterbury, Chaplin, Chester, Clinton, Columbia, Coventry, Deep River, Eastford, East Haven, East Lyme, Ellington, Essex, Franklin, Griswold, Groton, Haddam-Killingworth, Hampton, ISAAC,  Killingly, Lebanon, LEARN, Ledyard, Lisbon, Madison, Mansfield, Montville, New London, North Stonington, Norwich, Norwich Free Academy, Norwich Integrated Day, Old Saybrook, Plainfield, Pomfret, Preston, Putnam, Region 4, Region 11, Region 13, Region 18, Region 19 – E.O. Smith, Scotland, Sprague, Somers, Stafford, Sterling, Stonington, Thompson,  Tolland, Union, Voluntown, Westbrook, Willington, Woodstock, Woodstock Academy

MIKE BREEN
Regional Organizer

Region 4

MIKE CASEY
UniServ Rep

East Lyme, Franklin, LEARN, Lebanon, Lyme, Montville, Norwich, Norwich Free Academy, Norwich Integrated Day, Old Lyme, Region 18, Sprague

GLORIA DIMON
UniServ Rep

Chester, Clinton, Deep River, Durham, East Haven , Essex, Haddam, Killingworth, Madison, Middlefield, Old Saybrook, Region 4, Region 13, Westbrook

LAUREN HEBERT
UniServ Rep

Ashford, Bolton, Columbia, Coventry, Eastford, Ellington, Mansfield, E.O. Smith, Region 19, Somers, Stafford, Tolland, Union, Willington

STEVE OZGA
UniServ Rep

Brooklyn, Centerbury, Chaplin, Hampton, Killingly, Plainfield , Pomfret, Putnam, Region 11, Scotland, Sterling, Thompson, Woodstock, Woodstock Academy

CHRIS TEIFKE
UniServ Rep

Griswold, Groton, ISAAC, Ledyard, Lisbon, New London, North Stonington, Preston, Stonington, Voluntown

KATHY SHOLES
UniServ Associate

Region 4

Bridgeport, CES, Darien, Easton, Fairfield, Greenwich, Milford, NEA Danbury, New Beginnings, New Canaan, Redding, Region 9-Joel Barlow, Ridgefield, Sherman, Stamford, Stratford, Trumbull, Weston, Westport,  Wilton

HERMAN WHITTER
Regional Organizer

Region 1

DAVID ENG-WONG
UniServ Rep

Darien, Greenwich, New Canaan, Wilton

ERIC FISHER
UniServ Rep

Easton, Fairfield, Joel Barlow, New Beginnings, Redding, Region 9, Weston, Westport

DONALD JONES
UniServ Rep

CES, Milford, Stratford, Trumbull

ERIC MARSHALL
UniServ Rep

Bridgeport

SHARON QUINN
UniServ Rep

Stamford

SUSAN WEISHEIT
UniServ Associate

Region 1

ACES, Amity, Barkhamsted, Bethel, Bethany, Branford, Brookfield, Canaan, Cheshire, Colebrook, Cornwall,  Derby, Guilford, Gilbert School, Hartland, Hamden, Kent, Litchfield, Monroe, Naugatuck, NEA-Danbury, NEA-Ridgefield, New Fairfield, New Hartford, New Milford, North Canaan, North Haven, Norfolk, Wallingford, Orange, Oxford, Plymouth, Region 1- Housatonic Valley, Region 6 – Wamago, Region 7, Region 12 – Shepaug Valley, Region 10, Region 14- Nonnewaug, Region 15 – Pomperaug, Region 16, Salisbury, Seymour, Shared-Services, Sharon, Shelton, Sherman, Thomaston, Torrington, Wallingford, Waterbury, Watertown,  Winchester, Woodbridge, Woodbury

MIKE BRADY
UniServ Rep

Barkhamsted, Burlington, Colebrook, Gilbert School, Hartland, Harwinton, New Hartford, Norfolk, Plymouth, Region 7, Region 10, Shared Services, Thomaston, Torrington, Winchester

SUE FULLETON
UniServ Rep

Bethlehem, Bridgewater, Canaan, Cornwall, Goshen, Housatonic Valley, Kent, Litchfield, Morris, New Milford, Nonnewaug, North Canaan, Region 1, Region 6, Region 12, Region 14, Roxbury, Salisbury, Sharon, Shepaug Valley, Wamago, Warren, Washington, Woodbury

TOM KENNEDY
UniServ Rep

Bethel, Brookfield, NEA Danbury, New Fairfield, NEA Ridgefield, Sherman

BRETT PICKERIGN
UniServ Rep

ACES, Amity, Bethany, Derby, Monroe, Orange, Region 5, Shelton, Woodbridge

JEFF MOCKLER
UniServ Rep

Beacon Falls, Cheshire, Middlebury, Naugatuck, Oxford, Pomperaug, Prospect, Region 15, Region 16, Seymour, Southbury, Watertown

JIM TESSITORE
UniServ Rep

Waterbury

ED THIBODEAU
UniServ Rep

Branford, Guilford, Hamden, North Haven, Wallingford

LISA BRENNAN
UniServ Associate

Region 3

Andover, Avon, Berlin, Bloomfield, Canton, CREC, Cromwell, East Granby, East Haddam, East Hampton, East Hartford, East Windsor,  Enfield, Farmington, Glastonbury, Granby, Hebron, Manchester, Marlborough, South Windsor, Newington, Plainville, Portland, Region 8-RHAM, Rocky Hill, Simsbury, Suffield, Southington, Vernon, West Hartford, Windsor, Windsor Locks, Wolcott

BRENDAN MURPHY
Regional Organizer

Region 2

KIM DAVIS
UniServ Rep

Andover, Cromwell, East Haddam, East Hampton, Glastonbury, Hebron, Marlborough, Portland, Region 8, RHAM, Rocky Hill

MARTY DEREN
UniServ Rep

East Hartford, Manchester, South Windsor, Vernon

SUZANNE HAVILAND
UniServ Rep

Canton, East Granby, East Windsor, Enfield, Granby, Simsbury, Suffield, Windsor, Windsor Locks

SARA POMPONI
UniServ Rep

Avon, Bloomfield, CREC, West Hartford

JUSTIN ZARTMAN
UniServ Rep

Berlin, Farmington, Newington, Plainville, Southington, Wolcott

DONNA BABBIN
UniServ Associate

Region 2